HOME » STOMIA
Kolostomia jest chirurgicznie wyłonioną stomią na jelicie grubym. Po usunięciu części jelita grubego wyprowadza się zdrowy fragment jelita na powierzchnię brzucha i za pomocą kilku szwów przyszywa do skóry. Kolostomia może być wytworzona w zasadzie w każdej części jelita grubego, aczkolwiek większość kolostomii tworzy się na esicy lub poprzecznicy, o czym decyduje lekarz w trakcie operacji.
Ileostomia jest chirurgicznie wyłonioną stomią na jelicie cienkim (krętym). W trakcie operacji chirurg, po usunięciu całego jelita grubego, wyprowadza zdrową końcówkę jelita cienkiego na powierzchnię brzucha, formuje odpowiednio otwór, przez który będzie wydobywała się treść jelitowa i za pomocą kilku szwów przyszywa do skóry.
Urostomia. Kiedy na skutek choroby dochodzi do usunięcia pęcherza, należy umożliwić pacjentowi wydalanie moczu w inny sposób. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie fragmentu jelita cienkiego do stworzenia nowej drogi ujścia moczu. Łączy się wówczas moczowody z jelitem cienkim i wyprowadza jelito na powierzchnię brzucha.
Wytworzenie stomii zmienia przepływ treści jelitowej, która wydostaje się teraz przez stomię. Produkcja, ilość i konsystencja treści jelitowej, choć zależy od lokalizacji stomii w obrębie jelita grubego, pozostaje sprawą bardzo indywidualną i może znacznie się różnić u poszczególnych osób. Stomia jest czerwona, wilgotna i pozbawiona zakończeń nerwowych, dlatego nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne, takie jak dotyk, ciepło, zimno, ból itp.